Ten artykuł powstał na podstawie newslettera, który wysłałam moim odbiorcom w ubiegłym miesiącu. Jeżeli chcesz otrzymywać tego typu wartościowe treści, to dołącz listy mailingowej PlanujLepiej. Zrobisz to wypełniając ten formularz na stronie głównej.
Czy wiesz, że w głowie masz… plastelinę? A dokładniej “neuroplastelinę”, już tłumaczę, o co chodzi…
Nasz mózg to cud natury. Oto kilka faktów:
– Mózg zawiera około 86 miliardów neuronów – jeśli byś połączył je wszystkie, to uzyskałbyś długość około 965 tysięcy kilometrów!
– Sygnały w mózgu przemieszczają się z niesamowitą prędkością, średnio około 430 km/h.
– Mózg potrafi przechowywać ogromne ilości informacji – szacuje się, że nasza pamięć może pomieścić od 3 do 1000 terabajtów danych.
W swojej głowie nosisz cenne narzędzie, zdolne do rzeczy niezwykłych. Jak zatem korzystać z tego potencjału, który dała Ci Matka Natura? Jak sprawić, aby moc Twojego mózgu służyła Ci w codziennej pracy? Jak go trenować, aby był bardziej efektywny i jeszcze bardziej zwiększyć jego wydajność?
Jest na to kilka metod, a najprostszą z nich jest…
CZYTANIE KSIĄŻEK.
Tak. Wystarczy, że będziesz czytał książki.
Jak to możliwe?
– Czytanie pomaga w tworzeniu nowych połączeń między komórkami nerwowymi, co poprawia nasze zdolności poznawcze.
– Badania pokazują, że czytanie angażuje różne obszary mózgu, w tym te odpowiedzialne za analizę, wyobraźnię, koncentrację i empatię.
– Nasz mózg jest neuroplastyczny. To oznacza, że każda informacja, którą przetwarzamy i zapamiętujemy, wpływa na jego strukturę. Czytanie książek jest jednym z najlepszych treningów rozwojowych dla naszego umysłu.
Dlatego też tak bardzo zachęca się rodziców, aby czytali dzieciom książki, bo to kluczowe dla ich rozwoju. Domyślam się jednak, że Ty już dzieckiem nie jesteś, zatem czy jest dla Ciebie za późno? Wszak każdy z nas zna powiedzenie “czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał…”
Okazuje się, że nie!
Instytut Psycholingwistyki Maxa Plancka przeprowadził jakiś czas temu badania z udziałem dorosłych osób, które nauczyły się czytać dopiero po przekroczeniu 30 roku życia. Okazało się, że dzięki czytaniu ich mózgi także doświadczyły zmian w strukturze, co więcej okazały się równie elastyczne i responsywne jak mózgi dzieci. Wniosek jest jeden: dorosły mózg jest plastyczny i możemy sami pracować nad jego kondycją!
Dlatego warto czytać książki, a żeby Cię do tego zmotywować przygotowałam dla Ciebie coś specjalnego…
Wirtualną półkę w Notion. Dzięki niej możesz gromadzić informacje o przeczytanych książkach, tworzyć listę życzeń, a nawet ustawić swoje własne wyzwanie czytelnicze! Szablon możesz pobrać za darmo tutaj. Mam nadzieję, że to wszystko zmotywuje Cię, aby dbać o nawyk czytania i wrócić do tej zakurzonej książki, którą jakiś czas temu odłożyłeś na później.