Każdy z nas wie, że kontrolowanie swojego budżetu jest świetnym nawykiem z kilku powodów:
- widzisz na co wydajesz za dużo i/lub czy możesz pozwolić sobie na trochę więcej;
- lepiej poznajesz siebie, swoje nawyki i potrzeby, dzięki czemu wiesz nad czym możesz pracować;
- prowadzenie dziennika wydatków jest pierwszym krokiem do zwiększenia oszczędności.
Niestety mimo oczywistych korzyści mało osób decyduje się kontrolować swoje wydatki. Powód jest prosty – często jest to dla nas mało wygodne.
Osobiście miałam kilka podejść do kontrolowania swojego budżetu i próbowałam różnych metod. Najpierw prowadziłam tradycyjny zeszyt. Pod koniec dnia siadałam do biurka i wpisywałam wszystkie wydatki. Potem moją ręcznie zapisywaną tabelkę zmieniłam na excela. Niestety w obu przypadkach po kilku dniach mój zapał całkowicie znikał- zapominałam pod na bieżąco wpisywać wszystkie paragony i generalnie cała ta czynność bardzo mnie zniechęcała. Był też moment, kiedy przez krótki czas korzystałam z aplikacji mobilnej przeznaczonej do tego celu, jednak i ona, jako kolejna apka z wielu, w końcu zginęła w odmętach mojego menu w smartfonie..
Podejście do prowadzenia domowego budżetu zmieniłam dopiero, gdy zaczęłam korzystać z aplikacji Notion. Notion mam dostępne zarówno na komputerze jak i telefonie, a wszystkie dane automatycznie się synchronizują. Wypracowałam sobie własny szablon, który maksymalnie ułatwia mi całą czynność. W praktyce wygląda to tak, że na bieżąco odrazu po wyjściu ze sklepu/zapłaceniu za usługę wchodzę w aplikację na moim telefonie, otwieram stronę z Dziennikiem wydatków i wpisuję na co wydałam pieniądze. Całość zajmuje mi kilka sekund i czynność ta stała się już moim nawykiem.
Jeżeli jesteś ciekawa/y mojego „Dzienniku wydatków”, to chętnie się nim podzielę 🙂 Poniżej znajdziesz jego dokładny opis oraz informację jak go pobrać.
Jak wygląda mój Dziennik wydatków?
Mój szablon do monitorowania budżetu składa się z dwóch tabel – „Dziennik wydatków” oraz “Wydatki według kategorii”.
“Dziennik wydatków” to tabela, w której odnotowujesz swoje codziennie wydatki. Wydatki są podzielone na 9 różnych kategorii: mieszkanie, jedzenie, transport, rozrywka, edukacja, hobby, podróże, uroda/higiena/zdrowie, inne
W tabeli wpisujesz krótki opis transkacji, datę, koszt oraz przyporządkowujesz ją do danej kategorii. Przyporządkowując wydatek do odpowiedniej kategorii pamiętaj, aby wybrać tę z oznaczeniem właściwego miesiąca (czyli wydatek poniesiony w styczniu przyporządkowujesz do kategorii zaczynającej się od “01”). Klikając w pole do wyboru kategorii domyślnie wyświetlą Ci się lista dla wszystkich miesięcy łącznie. Jeżeli chcesz szybko wyszukać tę na bieżący miesiąc, to wystarczy, że po naciśnięciu pola kategorii w polu wyszukiwania wpiszesz cyfrę miesiąca, np. “02” – wtedy pojawią Ci się kategorie związane z miesiącem lutym.
Tabela “Wydatki według kategorii” podsumowuje wszystkie Twoje wydatki z danego miesiąca według odpowiednich kategorii. Każda zakładka na górze tabeli (lewy róg) to wybrany miesiąc (01 – styczeń, 02 – luty, itd.).
W tabeli podsumowującej znajdziesz dodatkowo rubrykę do wpisania Twojego planowanego budżetu dla każdej kategorii. Co więcej, po uzupełnieniu tych danych automatycznie pokaże Ci się komunikat, czy mieścisz się w zakładanej kwocie czy już ją przekroczyłeś.
Oczywiście tabele możesz zamienić miejscami lub jedną z nich ukryć jako punkt toggle – wtedy będziesz mógł ją schować lub rozwinąć w zależności od potrzeb. Więcej o funkcji toggle znajdziesz w tym poradniku.
Pamiętaj, że Notion dostępne jest również w formie aplikacji mobilnej. Dzięki temu będziesz mógł odnotowywać i kontrolować swoje wydatki gdziekolwiek jesteś.
Jak pobrać szablon?
UWAGA! Szablon Dziennik Wydatków został zaktualizowany i powstała jego nowa bardziej rozwinięta wersja. Dostępna jest tutaj.
Aby skorzystać z szablonu, musisz mieć założone konto w aplikacji Notion – zakłada się je szybko (dwa kliknięcia, jeżeli masz konto Google) i przede wszystkim jest to darmowe.
Mam nadzieję, że ten wpis jak i mój szablon okażą się dla Ciebie pomocne!