Czym są bloki (Notion blocks)? Podstawowe bloki w Notion – Przewodnik po blokach w Notion (1/5)

Witaj w pierwszym artykule z serii „Przewodnik po blokach w Notion”, czyli kompleksowej instrukcji objaśniającej wszystkie funkcjonalności aplikacji. W tym artykule wyjaśnię Ci czym są bloki (Notion blocks), pokażę ich podstawowe typy i wyjaśnię krok po kroku jak można je modyfikować. .

W kolejnych odcinkach serii opowiem więcej o:

Zaczynajmy!


Podstawowe informacje

Czym są bloki (Notion blocks)?

W Notion znajdziemy dwa podstawowe rodzaje elementów, dzięki którym możemy tworzyć treści i całe przestrzenie robocze. Są to strony oraz bloki.

Bloki to pojedyncze elementy, które budują naszą stronę. W praktyce blok (block) to pole, w którym wprowadzamy dany rodzaj treści, np. tekst, obraz, tabelę, itp. W samym Notion mamy do dyspozycji kilkadziesiąt rodzajów różnych bloków, dzięki czemu mamy prawie nieograniczone możliwości dostosowania naszej przestrzeni roboczej (workspace).

Bloki możemy łatwo przesuwać między sobą, przez co możemy tworzyć dokładnie taki układ strony jaki nam pasuje.

Jak dodać blok do strony?

Nowy blok można dodać na 2 sposoby:

  • W polu tekstowym naciśnij + – wyświetli Ci się lista bloków do wybrania
  • Wpisz / , następnie nazwę bloku i naciśnij enter (lub wybierz blok z otworzonej wcześniej listy)

Wiemy już, jak dodać nowy blok, czas więc omówić podstawowe rodzaje.

Podstawowe bloki

Text (Tekst)

Tak jak nazwa mówi, wybierając text tworzymy miejsce na nowe pole tekstowe. Skrót klawiszowy do umieszczenia tego bloku w Notion to /text , jednak warto wspomnieć, że jest to domyślny rodzaj bloku, więc w praktyce każdą czynność zaczynamy od pola tekstowego.

Zaznaczając tekst wyświetli nam się automatycznie edytor tekstowy, tak jak na obrazku poniżej.

Do wyboru mamy kilka opcji (idąc kolejno od lewej do prawej):

  • Ask AI – najnowsza funkcja w Notion, w której do pracy nad tekstem możemy zaprosić sztuczną inteligencję. Jest to temat bardziej zaawansowany, więc gdy na blogu pojawi się już artykuł o wykorzystaniu Notion AI, to na pewno umieszczę tu do niego link
  • opcja zmiany tekstu w inny blok – klikając w drugą zakładkę rozwiniemy listę bloków, dzięki czemu możemy jednym kliknięciem przekształcić nasz tekst w nagłówek, listę punktowaną, itd (zobacz obrazek poniżej)
  • link – możemy pod zaznaczony tekst podpiąć link do wybranej strony w Notion lub wpisać zewnętrzny adres URL
  • Comment – wybierając Comment możemy umieścić komentarz do zaznaczonego fragmentu tekstu. Sprawdza się to szczególnie wtedy, kiedy pracujemy w Notion w zespole
  • B – pogrubienie tekstu
  • i – tekst pisany jest kursywą
  • U – podkreślenie tekstu
  • S – skreślenie tekstu
  • <> – zamienia nasz tekst w kod
  • x – zamienia tekst w równanie matematyczne
  • klikając w rozwijaną listę przy literze A będziemy mogli zmienić kolor tekstu oraz jego tło
  • @ – umożliwia wspomnienie w tekście wybranej strony, osoby która ma dostęp do naszej przestrzeni roboczej czy też umieszczenie przypomnienia (zobacz obrazek poniżej)
  • klikając w ostatnią zakładkę z trzema kropkami rozwiniemy ogólne menu bloku, w którym możemy przekształcić nasz tekst w inny blok, zduplikować go, usunąć, skorzystać z AI, zmienić kolor, czy nawet uzyskać indywidualny link do tego konkretnego fragmentu strony. Opcje te są takie same dla każdego rodzaju bloku, który będziemy omawiać dalej.

Page (Strona)

Opcja page tworzy nam nową podstronę. Skrót klawiszowy do umieszczenia tego bloku w Notion to /page . Po wybraniu tej opcji otwiera się nam nowa strona.

Możemy nadać jej tytuł oraz zdecydować jakie treści chcemy w niej zbudować:

  • możemy tworzyć stronę od zera (empty page),
  • wybierając opcję import możemy zaimportować treści z innych serwisów (patrz obrazek niżej)
  • możemy skorzystać z gotowych szablonów stron (template), które wcześniej stworzyliśmy lub gotowych dodanych przez Notion (patrz obrazek niżej)
  • możemy zdecydować, że nowa strona będzie pełnić rolę bazy danych – możemy prezentować dane w formie tabeli, galerii, kalendarza, linii czasu, tablicy, listy. Więcej o bazach danych będzie można przeczytać w kolejnym artykule z tej serii.
  • oczywiście możemy skorzystać też z pomocy AI.

Nagłówek strony możemy łatwo personalizować. Możemy dodać emotikonę oraz obrazek nagłówka.

Dodając obrazek (cover photo) możemy skorzystać z gotowej bazy nagłówków Notion (gallery), dodać swój własny (upload), dodać obrazek z internetu wklejając do niego link (link) oraz skorzystać z dodatkowej wyszukiwarki obrazów (Unsplash). Oprócz tego możemy zdecydować o pozycji cover photo – kiedy najedziemy na niego kursorem po prawej stronie pojawi się opcja reposition.

Ponadto klikając w 3 kropki w prawym górnym rogu strony rozwiniemy menu z dodatkowymi opcjami. Możemy tu:

  • wybrać rodzaj czcionki (domyślną, szeryfową i mono)
  • zdecydować czy tekst ma być mały
  • zdecydować czy bloki mają pokrywać pełną szerokość strony (domyślnie mamy ustawione duże marginesy)
  • personalizować stronę pod kątem linków, blokować ją przed edycją, dodać do ulubionych, skopiować jej link, zduplikować ją, cofnąć ostatnie czynności, wyświetlić historię edycji, wyeksportować ją na zewnątrz (np. do PDF), czy też usunąć.

Warto wspomnieć, że mając utworzoną podstronę w ramach danej strony możemy łatwo do niej przerzucić wybrane treści, a nawet inne strony.

To-do list (Lista zadań)

Tworzy listę zadań. Skrót klawiszowy do umieszczenia tego bloku w Notion to /to-do-list, a także wpisanie kwadratowych nawiasów [] i naciśnięcie enter.

Lista zadań to bardzo prosty i przydatny blok, gdyż w łatwy przejrzysty sposób możemy odhaczać wykonane zadania.

Podobnie jak w przypadku zwykłego tekstu, tekst w liście zadań również możemy dowolnie formatować zaznaczając go kursorem.

Heading 1, 2 i 3 (Nagłówki)

Heading to inaczej nagłówek. Nagłówki pomagają nam porządkować treść, przydają się również do tworzenia spisu treści (napiszę o tym w kolejnych artykułach z tej serii).

  • Heading 1 – tworzy nam nagłówek pierwszego stopnia (skrót klawiszowy /h1 )
  • Heading 2 – tworzy nam nagłówek drugiego stopnia (skrót klawiszowy /h2 )
  • Heading 3 – tworzy nam nagłówek trzeciego stopnia (skrót klawiszowy /h3 ).

Podobnie jak w przypadku zwykłego tekstu, tekst nagłówka również możemy dowolnie formatować czy też przekształcić go w zwykły tekst lub inny blok.

Table (Tabela)

Wstawia prostą tabelę. Nie jest to tabela z bazami danych, a prosty układ służący do przedstawienia niezaawansowanych treści. Skrót klawiszowy to /table i enter.

Tabelę możemy dowolnie dostosowywać: dodawać kolumny, wiersze, zmieniać jej kolory, wyróżniać pierwszą kolumnę lub wiersz. Zobacz przykład na poniższym filmiku.

Jeżeli stwierdzimy, że prosta tabela ogranicza nas swoją formą, to możemy przekształcić ją potem w bazę danych. Wystarczy zaznaczyć tabelę i wybrać odpowiednią opcję.

Bulleted list (Lista punktowana)

Tworzy listę punktowaną. Aby szybko dodać ten blok wystarczy, że zaczniemy wpisywać /bu i naciśniemy enter. Oprócz tego punktory pojawią nam się również wtedy, gdy zaczniemy akapit od myślnika (), gwiazdki (*) lub plusa (+) i naciśniemy spację.

Tekst w punktach również możemy dowolnie edytować, a także przekształcić go w innego rodzaju listę, np. numerowaną lub toggle. Jeżeli chcemy, to możemy również zmienić kształt punktów.

Numbered list (Lista numerowana)

Tworzy listę numerowaną. Aby szybko dodać ten blok wystarczy, że zaczniemy wpisywać /nu i naciśniemy enter. Możemy też po prostu wpisać 1. i nacisnąć spację.

Tekst również możemy dowolnie formatować, podobnie jak w przypadku innych treści tekstowych.

Toggle list (Lista rozwijana)

Tworzy listę, w której każdy punkt może być rozwinięty i zawierać pod sobą dodatkową treść. Aby szybko dodać ten blok wystarczy, że zaczniemy wpisywać /tog i naciśniemy enter. Ewentualnie możemy wpisać > i nacisnąć spację.

Toggle list to fantastyczne narzędzie do porządkowania treści na stronie. W każdym punkcie możesz umieścić inne dowolne bloki począwszy od zwykłego tekstu po strony, obrazki czy całe tabele z danymi. Oczywiście tekst należący do tego bloku możesz swobodnie formatować.

Jak widzisz na powyższym przykładzie, wszystkie bloki w Notion możemy przeciągać i umieszczać w dowolnej części naszej strony. Wystarczy zaznaczyć dany blok i przesunąć go w wybrane miejsce.

Quote (Cytat)

Tworzy pole cytatu. Przydatne jeżeli chcemy wyróżnić daną frazę w tekście. Aby szybko dodać ten blok wystarczy, że zaczniemy wpisywać /q i naciśniemy enter.

Tekst cytatu możemy dowolnie formatować, oprócz tego możemy powiększyć jego rozmiar.

Divider (Linia podziału)

Dodaje linię poziomą w tekście, dzięki czemu nasz tekst i pozostałe treści stają się bardziej uporządkowane. Aby szybko dodać ten blok wystarczy, że zaczniemy wpisywać /di i naciśniemy enter.

Umieszcza link do wybranej strony w Notion. Aby szybko dodać ten blok wystarczy, że zaczniemy wpisywać /li i naciśniemy enter.

Po wybraniu tego bloku wyświetlą nam się główne strony na naszym koncie Notion (te same, które mamy w panelu bocznym w naszym profilu). Wybieramy jedną z nich. W ten sposób mamy w tekście utworzony link do wybranej strony, dzięki czemu szybko możemy do niej zajrzeć.

Callout (Wskazówka/uwaga)

To ostatni z podstawowych bloków. Tworzy wyróżnione pole służące do dodania objaśnień/wskazówek. Aby szybko dodać ten blok wystarczy, że zaczniemy wpisywać /ca i naciśniemy enter.

Callouty są szczególnie przydatne, kiedy udostępniamy nasze strony innym osobom i chcemy zawrzeć dla nich krótkie instrukcje. Często stosuję je w szablonach, które dla Was przygotowuję.

W calloucie oprócz ręcznego wpisania tekstu możemy również umieścić inne bloki, zmienić kolor tła, ikonkę, dowolnie formatować treść.

Podsumowanie

Omówiliśmy właśnie 12 podstawowych bloków (Notion blocks). Są to dosyć proste funkcje, jednak ich zastosowanie bardzo urozmaica prezentację naszych treści. Prawdziwą siłę Notion poznasz jednak dopiero w kolejnych artykułach, w których omówimy tworzenie baz danych czy też wstawianie osadzonych treści (linki embeded).

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie pomocny. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Notion to polecam Ci śledzenie tego cyklu, jak i zaobserwowanie moich profili w mediach społecznościowych, gdzie częściej publikuję drobne porady. Linki znajdziesz w menu głównym tej strony.

Informacja o współpracy z Notion

Systemy, które oferuję, oparte są na darmowym oprogramowaniu Notion. Na stronie oraz w oferowanych produktach mogą występować linki afiliacyjne. Oznacza to, że mogę otrzymać prowizję za zakupy dokonane przez te linki. Nie ponosisz za to żadnych dodatkowych kosztów, a prowizje z linków afiliacyjnych pomagają mi utrzymać tę stronę i dostarczać Ci wartościową zawartość.