Tekst, tabele, kolumny… Jeżeli myślicie, że to wszystko z czego możecie korzystać w Notion, to jesteście w dużym błędzie! W tym artykule na warsztat weżmiemy treści osadzone i widgety (Notion widget), czyli funkcje które uczynią z każdej strony w Notion prawdziwe centrum zarządzania.
Ten wpis jest piątym i ostatnim artykułem z serii „Przewodnik po blokach w Notion”, czyli kompleksowej instrukcji objaśniającej wszystkie funkcjonalności aplikacji Notion. Pełną listę wszystkich artykułów z serii znajdziesz tutaj.
Spis treści
Co to są treści osadzone i widgety (Notion widget)?
Treści osadzone w Notion, to inaczej treści z zewnętrznych źródeł, które możesz wstawić do swojej przestrzeni roboczej. Zamiast tylko linkować do zewnętrznych źródeł, treści osadzone pozwalają na przeglądanie ich bezpośrednio z poziomu Twojego konta w Notion. Jest to niezwykle użyteczne, gdy chcesz w jednym miejscu przechowywać informacje pochodzące z różnych stron internetowych lub aplikacji. Niektóre treści osadzone są nie tylko zwykłymi podlądami stron, ale bardziej kompleksowymi funkcjami – takie treści osadzone nazywamy też widgetami. Przykładowo dzięki na swojej stronie w Notion możesz oglądać film na YouTube lub przeglądać mapy Google.
Co możemy „osadzić” w naszym Notion:
- Multimedia:
- grafiki, obrazy, wykresy
- interaktywne diagramy czy mapy
- Pliki audio i wideo:
- pliki audio, np. nagrania spotkań, prezentacje
- linki do wideo z platformy takiej jak YouTube czy Vimeo
- Dokumenty:
- pliki dokumentów, takie jak PDF, doc, exc, csv i inne
- Formularze i ankiety:
- Strony internetowe:
- linki do konkretnych stron internetowych, a nawet całe strony
- Interaktywne elementy:
- kalkulatory czy quizy, zewnętrzne kalendarze i inne
Treści osadzone pozwalają na tworzenie bardziej interaktywnych i kompleksowych notatek. Dzięki temu możemy gromadzić wszystkie treści w jednym miejscu bez potrzeby przeskakiwania między różnymi aplikacjami czy źródłami.
Obecnie wśród listy bloków osadzonych w Notion mamy dostępnych kilkadziesiąt aplikacji, z których treści możemy dodać do swojego Notion.
Oprócz tego jeżeli chcesz osadzić inne treści, to możesz również dodać je po prostu wklejając link – Notion sam zaproponuje Ci kilka wariantów wyświetlania: umieszczenie zwykłego podlinkowanego tekstu, stworzenie tzw. zakładki (bookmark) lub bezpośrednie osadzenie zawartości na stronie w Notion (embeded).
Jak wstawić Notion widget do Twojego Notion?
Krok 1. Otwórz wybraną stronę w Notion: Znajdź notatkę, w której chcesz dodać widget i otwórz ją.
Krok 2. Wybierz opcję dodawania bloku: Znajdź miejsce, w którym chcesz umieścić widget, a następnie kliknij przycisk dodawania bloku (+) w odpowiednim miejscu.
Krok 3. Przewiń do sekcji „Widgety”: w menu dodawania bloku przewiń w dół i znajdź sekcję „Embeds”.
Krok 4. Wybierz widget: znajdź interesujący Cię widget i kliknij go.
Krok 5. Dostosuj widget: po dodaniu widgetu (w zależności od jego rodzaju) możesz go dostosować do swoich potrzeb, np. zmienić wielkość.
Dodatkowe widgety do Notion
Notion choć jest niezwykle uniwersalnym narzędziem, to wersji natywnej brakuje mu niektórych „dodatków”. Przykładowo na tę chwilę nie możemy tworzyć wykresów w oparciu o nasze tabele z danymi, nie możemy umieścić podlągu prognozy pogody czy zsynchronizować naszego kalendarza Google. Jednak jest na to rozwiązanie, które czyni z Notion jeszcze bardziej poteżną aplikację. Są to widgety 'zewnętrzne”.
Dodatkowe widgety w Notion to specjalne elementy, które za pomocą linku można dodać do swoich stron, aby zwiększyć ich funkcjonalność i interaktywność. Są to narzędzia, które umożliwiają dodanie określonych funkcji, co pozwala na bardziej zaawansowane zarządzanie treściami. I tak dzięki temu rozwiązaniu możesz już dodać kalendarz Google do Notion, licznik Pomodoro, prognozę pogody, minutnik, wykresy, czegokolwiek potrzebujesz. Dzięki widgetom Notion staje się bardziej elastycznym narzędziem, dostosowując się do różnych potrzeb użytkowników.
Gdzie można znaleźć dodatkowe widgety do Notion?
W Internecie możemy znaleźć wiele stron oferujących często całkowicie darmowe widgety, które możemy wkleić do naszego Notion. Jedne z najpopularniejszych to:
- indify.co
- notion-widgets.com
- widgetbox.app
- apption.co
Widgety w praktyce
Czas przejść do praktyki. W poniższych dwóch przykładach zaprezentuję Wam, jak można skorzystać z dodatkowyc widgetów, aby uczynić naszą stronę jeszcze bardziej funkcjonalną.
Przykład 1: Jak dodać kalendarz Google do Notion?
Czy wiesz, że w Notion możesz umieścić swój kalendarz Google? Z pomocą przychodzi nam w tym aplikacja z wigdetami do Notion – Indify. Użycie Indify jest to dużo bezpieczniejszą metodą niż osadzanie zwykłego linka do kalendarza Google – dzięki temu nie musimy zmieniać jego statusu na publiczny.
Oto jak osadzić swój kalendarz Google w Notion:
Krok 1. Otwórz Indify na swoim komputerze i zarejestruj się za pomocą swojego konta Google.
Krok 2. Po pomyślnym zalogowaniu zobaczysz listę widgetów, w tym Kalendarza Google. Wybierz go i nadaj mu nazwę.
Krok 3. Czas na konfigurację. Zaloguj się na swoje konto Google. Po zalogowaniu możesz wybrać określone kalendarze na swoim koncie Google. Oprócz tego możesz dostosować wygląd swojego kalendarza w zależności od tego, jak chcesz, aby wyświetlał się w Notion.
Krok 4. Po zakończeniu dostosowywania wyglądu skopiuj link, który pojawi Ci się w lewym dolnym rogu strony. Wklej ten link w wybranym miejscu w swoim Notion i wybierz opcję „Create embed”.
Gotowe!
Przykład 2: Jak dodać prognozę pogody do Notion?
Wiele osób lubi, aby ich pierwsza strona główna w Notion przedstawiała różne skondensowane informacje dotyczące bieżącego dnia, w tym również prognozę pogody. Dzięki wykorzystaniu funkcji osadzania treści możemy taki widget umieścić w naszym Notion. W tym przypadku również skorzystamy z zasobów indify.co.
Krok 1. Wejdź na stronę z widgetami do Notion, np. indify.co i utwórz konto.
Krok 2. Kliknij opcję „Dodaj widget” i wybierz opcję z pogodą („Weather”).
Krok 3. Nadaj tytuł swojemu widgetowi.
Krok 4. Ustaw lokalizację i inne opcje.
Krok 5. Skopiuj link i osadź go w Notion. W poniższym wideo zobaczysz jak wygląda wklejanie widgetu z pogodą.
Podsumowanie
Treści osadzone i widgety w Notion to elementy, które pozwalają na jeszcze bardziej zaawansowane i interaktywne korzystanie z naszego Notion. Umożliwiają nam włączanie różnych mediów i zasobów bezpośrednio w nasze notatki, a także dodają funkcjonalności naszym stronom. Jeżeli w standardowej wersji Notion brakuje nam pewnych opcji, to również tutaj widgety będą rozwiązaniem. To właśnie treści osadzone w połączeniu z zaawansowanymi bazami danych czynią z Notion bezkonkurencyjne narzędzie do stworzenia naszego własnego centrum zarządzania.