Media – Przewodnik po blokach w Notion (2/5)

Spodobało Ci się jakieś zdjęcie? Na YouTube jest film, do którego często wracasz? A może tworzysz instrukcję dla pracowników, do której chcesz załączyć dokumenty do pobrania? To wszystko możesz umieścić na swojej stronie w Notion. W tym artykule pokażę Ci, jak to zrobić korzystając z kolejnego rodzaju bloków w Notion – mediów.

Ten wpis jest drugim artykułem z serii „Przewodnik po blokach w Notion”, czyli kompleksowej instrukcji objaśniającej wszystkie funkcjonalności aplikacji Notion. Jeżeli przegapiłeś pierwszy artykuł opowiadający o najbardziej podstawowych zagadnieniach, to znajdziesz go tutaj.

Wstęp – do czego wykorzystać bloki „mediowe”

Jak już wiesz z pierwszego artykułu tej serii, wszystko co budujemy w Notion opiera się na tzw. blokach. Oprócz typowych bloków w Notion, które pomagają nam uporządkować treść pisaną mamy również bloki służące do osadzenia mediów, czyli obrazków, wideo, linków czy plików audio.

Bloki „mediowe” bardzo urozmaicają treść na naszych stronach. Są one szczególnie przydatne, kiedy na danej stronie zbieramy różne pliki, dokumenty i chcemy mieć je w jednym miejscu. Dzięki temu, że treści te dosłownie osadzamy w naszej przestrzeni roboczej, to wszystko możemy obejrzeć lub odsłuchać niewychodząc poza nasz Notion.

W dalszej części artykułu znajdziesz szczegółową instrukcję jak do Twojego Notion dodać obrazy, wideo, audio czy załączyć dokumenty. Dla przypomnienia: jeżeli chcesz dodać nowy blok w Notion to kliknij znak +, który pojawia się po lewej stronie, gdy najedziesz kursorem na nowy wiersz. Ewentualnie możesz wpisać / i pierwsze litery nazwy wybranego bloku.

Rodzaje bloków „mediowych”

Image (obraz)

Tak jak nazwa mówi, wybierając image możemy wstawić na stronę obraz. Skrót klawiszowy do umieszczenia tego bloku w Notion to /image, choć wystarczy, że wpiszemy /i i naciśniemy enter – pojawi się nam wtedy pole do wstawienia grafiki.

obrazki w Notion

Wstawić obraz do Notion możemy na 3 sposoby:

  • wgrać je z wybranego pliku na naszym komputerze (upload)
  • załadować z zewnętrznego linku URL (embed link) – wystarczy, że klikając na dany obrazek w Internecie skopiujemy adres URL obrazka i wkleimy go właśnie w zakładce „Embed link”
obrazki w Notion
  • skorzystać z gotowej bazy obrazów Unsplash. Unsplash to strona gromadząca darmowe obrazy stockowe, która współpracuje z Notion. Wystarczy, że w pole wyszukiwania wpiszemy (po angielsku) interesujący nas temat lub słowo kluczowe a przed nami ukażą się propozycje obrazów do wybrania.
Unsplash w Notion

Wielkość wstawionego obrazu możemy dowolnie zmniejszać i powiększać. Wystarczy, że najedziemy na grafikę kursorem myszki – wtedy na jej bocznych krawędziach pojawią się nam znaczniki do regulowania wielkości obrazu.

Web bookmark (zakładka internetowa)

Wybierając web bookmark możemy wstawić do naszego Notion specjalną zakładkę z linkiem do wybranej strony internetowej. Jeżeli chodzi o skrót klawiszowy to wystarczy, że wpiszemy /w i naciśniemy enter – pojawi się nam wtedy pole do dodania zakładki.

web bookmark w Notion

Wystarczy, że wpiszemy dowolny adres internetowy i klikniemy Create bookmark – w polu tekstowym pojawi się odpowiednia zakłada z krótkim opisem strony (jak na poniższym przykładzie).

web bookmark w Notion

Po kliknięciu w zakładkę otworzymy podlinkowaną stronę w osobnej karcie przeglądarki. Dzięki tej funkcjonalności możemy przechowywać wszystkie linki w jednym miejscu i jednocześnie mieć dużo czytelniejszy podgląd czego konkretnie dotyczą.

Video (plik wideo)

Wybierając video możemy wstawić na stronę plik wideo. Aby szybko go wstawić możemy posłużyć się skrótem: wystarczy, że wpiszemy /v i naciśniemy enter – pojawi się nam wtedy pole do dodania wideo.

Umieścić wideo możemy na dwa sposoby:

  • poprzez link (embed link) – wklejamy link URL, np. z YouTube czy Vimeo
  • załadować plik z naszego komputera (upload) – korzystając z darmowej wersji aplikacji możemy załadować wideo do 5MB

Po kliknięciu Embed video pojawi nam się osadzone wideo, które możemy oglądać z poziomu naszej strony w Notion.

wideo w Notion

Podobnie jak w przypadku obrazów, blok wideo możemy dowolnie zmniejszać i powiększać. Wystarczy, że najedziemy na niego kursorem myszki – wtedy na bocznych krawędziach pojawią nam się znaczniki do regulowania wielkości.

Audio (plik audio)

Dzięki blokowi audio możemy wstawić na stronę plik dźwiękowy. Jeżeli chodzi o skrót klawiszowy to wystarczy, że wpiszemy /a i naciśniemy enter – pojawi się nam wtedy pole do osadzenia pliku.

osadzanie audio w Notion

Podobnie jak w przypadku wideo, plik audio możemy osadzić na dwa sposoby:

  • załadować plik z naszego komputera (upload) – korzystając z darmowej wersji aplikacji możemy załadować plik dźwiękowy ważący do 5MB
  • poprzez link (embed link) – wklejamy link URL prowadzący do pliku audio (obsługiwane formaty to mp3, WAV i OGG)

Po załadowaniu pliku pojawi nam się osadzone audio, które możemy odsłuchać bezpośrednio na naszej stronie w Notion.

plik audio w Notion

Code (kod źródłowy)

Blok code na stronie w Notion służy do wprowadzania kodu źródłowego. Blok kodu jest przydatny do pokazywania koncepcji programistycznych, udostępniania kodu innym programistom lub stworzenia własnej biblioteki fragmentów kodu. Dodatkowo przy wykorzystaniu wybranego języka programowania (np. Marmaid) możemy dodać do strony w Notion dodatkowe elementy, np. narysować wykres.

Jeżeli chcemy szybko umieścić kod to wystarczy, że wpiszemy /co i naciśniemy enter – pojawi nam się pole do wpisania kodu źródłowego.

W lewym górnym rogu pola możemy wybrać język programowania. W Notion mamy dostępnych ich kilkadziesiąt, m.in. JavaScript, SQL, CSS, itp. W prawym górnym rogu pola mamy opcję skopiowania wprowadzonego w polu kodu (Copy) oraz dodania podpisu do pola (Caption).

Blok kodu jest dosyć zaawansowaną funkcją. Jeżeli nie zajmujemy się programowaniem na co dzień, to w praktyce zwykłemu śmiertelnikowi nie jest on często potrzebny :).

File (załączony plik)

Do naszej strony w Notion możemy załączyć różne pliki. Służy nam do tego blok file. Aby szybko dodać plik wystarczy, że wpiszemy /f i naciśniemy enter – pojawi nam się pole do osadzenia załącznika.

dodawanie plików do Notion

Podobnie jak w przypadku innych bloków „mediowych” plik możemy załączyć na dwa sposoby:

  • załadować plik z naszego komputera (upload) – korzystając z darmowej wersji aplikacji możemy załadować plik ważący do 5MB
  • poprzez link (embed link) – wklejamy link URL prowadzący do pliku. Możemy wkleić pliki PDF, pochodzące z Google Drive, Google Maps i innych – dzięki temu wszystko możemy mieć w jednym miejscu.

Załączony dokument wyświetla nam się jak na obrazku poniżej.

załączanie dokumentów w Notion

Jeżeli dokument został załączony z komputera, to po kliknięciu w utworzony załącznik zostanie on pobrany na nasze urządzenie. Jeżeli osadziliśmy dokument poprzez link URL (np. poprzez odnośnik do dokumentu w Google Drive), to po kliknięciu w załącznik otworzy się on w osobnej karcie przeglądarki.

Warto wspomnieć, że możemy zmienić tytuł załączonego pliku. Wystarczy, że klikniemy w trzy kropki, które po najechaniu kursorem na blok wyświetlają się nam po prawej stronie. Klikając w nie otworzymy menu z dodatkowymi opcjami do bloku, gdzie znajdziemy m. in. opcję Rename. Po jej wybraniu pojawi nam się pole do edycji nazwy załącznika.

załączanie pliku z url w Notion

Jest to przydatne szczególnie wtedy, kiedy osadzamy dokumenty z linków URL i zaciągnięta automatycznie nazwa pliku nie jest dla nas intuicyjna.

Podsumowanie

Tak jak wspominałam na początku, bloki „mediowe” świetnie urozmaicają nam przestrzeń roboczą. Możliwość osadzenia różnego rodzaju plików w jednym miejscu znacznie ułatwia nam pracę i oszczędza czas. Jak widzicie Notion to nie tylko przestrzeń do pisania – to również miejsce do stworzenia własnej biblioteki mediów, gdzie wszystko możemy przeglądać z poziomu naszej strony.

Osadzanie multimediów, choć przydatne, nie jest jednak najpotężniejszą funkcją w Notion. Kolejny artykuł tej serii będzie poświęcony blokom, które przenoszą naszą pracę w aplikacji na zupełnie inny poziom – na tapetę weźmiemy tworzenie baz danych.

Informacja o współpracy z Notion

Systemy, które oferuję, oparte są na darmowym oprogramowaniu Notion. Na stronie oraz w oferowanych produktach mogą występować linki afiliacyjne. Oznacza to, że mogę otrzymać prowizję za zakupy dokonane przez te linki. Nie ponosisz za to żadnych dodatkowych kosztów, a prowizje z linków afiliacyjnych pomagają mi utrzymać tę stronę i dostarczać Ci wartościową zawartość.